Kyselina hyalurónová – čo je to a ako sa používa?

4.7/5 - (25 hlasy)

Málokto vie, že kyselina hyalurónová je prirodzenou súčasťou ľudského tela. Kyselina hyalurónová (HA) je prirodzene sa vyskytujúci glykozaminoglykán nachádzajúci sa v spojivovom tkanive tela, ako napríklad kĺboch a pokožke. Glykozaminoglykány sú jednoducho dlhé nerozvetvené sacharidy alebo cukry, nazývané polysacharidy.


S rozruchom okolo anti-agingu sa z kyseliny hyalurónovej stal obrovský fenomén, keďže ide o naozaj účinnú a overenú metódu vyhľadzovania vrások alebo výplne (napríklad) pier.


Ako funguje ?

Kyselina hyalurónová na seba dokáže viazať vodu až do 1000-násobku svojej hmotnosti! Inými slovami, kyselina hyalurónová funguje ako špongia, ktorá zadržiava molekuly vody v pokožke. Pokožka, ktorá má v sebe dostatok kyseliny hyalurónovej potom vyzerá pružne a hydratovane. 

Problémom je, že kyselina hyalurónová sa v štruktúrach našej pokožky s pribúdajúcim vekom stráca, vďaka čomu sa nám na tvári začínajú tvoriť vrásky, ochabnutie pokožky, záhyby, tenké pery a podobne . S vekom sa navyše objem nášho tuku, svalov, či kostí zmenšuje, čo ešte viac tento efekt umocňuje.

Našťastie dnes už vieme stratenú kyselinu hyalurónovú do pokožky dopĺňať vpichmi ihlou alebo kanylou. Takáto aplikácia dodá tvári naspäť stratený objem, vyhľadí vrásky a jemné línie a tvár bude vyzerať oveľa plnšie a mladšie. Aplikácia kyseliny hyalurónovej je dnes už úplne bežná a podstupujú ju klientky (aj klienti samozrejme) po celom svete. Ide o veľmi bezpečnú a takmer bezbolestnú metódu omladenia, ktorej sa naozaj nemusíte obávať. 


Účinky sú navyše viditeľné ihneď po ošetrení.


Typy výplní kyseliny hyalurónovej

Hoci sú všetky dermálne výplne kyseliny hyalurónovej založené na rovnakej molekule, výrobcovia čiastočne menia množstvo fyzikálnych a chemických vlastností, aby ovplyvnili výsledky a zamerania svojich produktov.


Úpravy zahŕňajú veľkosť častíc použitej kyseliny hyalurónovej, stupeň zosieťovania medzi molekulami, koncentráciu kyseliny hyalurónovej a konzistenciu a viskozitu gélu. 


Tieto variácie majú za následok malé rozdiely v účinnosti, životnosti a vhodnosti oblastí aplikácie rôznych dermálnych výplní. Preto sme sa rozhodli popísať vám krátko jednotlivé produkty, ktoré používame u nás v salóne. Ide o naozaj top produkty od top výrobcov s garantovanou kvalitou.


Kyselina hyalurónová značky Juvederm

Juvederm je skupina dermálnych výplní na báze kyseliny hyalurónovej, ktorá zahŕňa nasledujúce produkty;


 • Juvederm Voluma XC: Pridáva objem do oblasti líc a strednej časti tváre
 • Juvederm Ultra XC: Na zväčšenie pier a korekciu línie úsmevu
 • Juvederm Ultra Plus XC: Na nasolabiálne (ryhy okolo nosa) a línie úsmevu – vydrží o niečo dlhšie ako Ultra XC
 • Juvederm Volbella XC: Zväčšenie pier a korekcia periorálnych (okolo úst) vrások
 • Juvederm Vollure XC: Ošetruje linky a vrásky okolo nosa a úst vrátane nazolabiálnych záhybov a vrások úsmevu

Kyselina hyalurónová použitá v prípravkoch Voluma, Volbella a Vollure je vysoko koncentrovaná a zosieťovaná, aby poskytovala dlhotrvajúce výsledky.


Všetky produkty Juvederm XC sú vopred zmiešané so znecitlivujúcim činidlom (lidokaínom), aby sa znížil nepríjemný pocit z injekcií.


Kyselina hyalurónová značky Restylane

 Restylane je rad výplní s kyselinou hyalurónovou, ktorý zahŕňa:

 • Restylane Silk: je špeciálne navrhnutý na jemné zväčšenie pier a vyhladenie vrások okolo úst. Skladá sa z gélu, ktorý je menší a hladší ako ostatné produkty Restylane, výsledkom čoho je jemnejší a decentnejší výsledok. Je ideálny aj nazvýraznenie pier. Okrem toho sa vyznačuje tým, že sa  podáva pomocou veľmi jemnej ihly, ktorou dokážeme dosiahnúť vyššiu presnosť pri aplikácií.
 • Restylane:  koriguje stredne hlboké až hlboké vrásky a línie, ako sú nasolabiálne ryhy, na zväčšenie pier používame Restylane-L, pretože obsahuje lidokaín
 • Restylane Lyft: dodáva lícam objem a ošetruje stredne hlboké až silné mimické vrásky a záhyby. Lyft je prvá a jediná výplň s kyselinou hyalurónovou používaná na korekciu nedostatku objemu na chrbte rúk.

Kyselina hyalurónová značky Dermastyle

S produktami Dermastyle sa u nás v salóne stretnete naozaj často. Máme ich radi (sú veľmi kvalitné, vyrobené v Nemecku a navyše za rozumné ceny), preto Vám o nich popíšeme čosi viac.
 

Dermalstyle Forte Lidocaine

Pozostáva zo zosieťovanej kyseliny hyalurónovej, ktorá nie je živočíšneho pôvodu a lidokaínu. je injekčný biologicky odbúrateľný gél na zväčšenie alebo obnovenie objemu tváre, remodeláciu kontúr tváre a korekciu hlbších vrások a záhybov. Je indikovaný na injekcie do hlbokej dermis, subkutis alebo supraperiostálne.


Dermalstyle® Light

“Obsahuje najvyššiu koncentráciu kyseliny hyalurónovej a nezosieťovanej kyseliny hyalurónovej, ktorá je v súčasnosti dostupná. Je špeciálne navrhnutá na injekciu difúzne do povrchového dermálneho tkaniva, aby zlepšil tonus a elasticitu pokožky a zároveň vypĺňal malé povrchové vrásky. Je vhodný najmä na vekom ochabnutú tvár, kedy nám pomáha doplniť jej hydratáciu a pružnosť.


Trvácnosť kyseliny hyalurónovej Dermalstyle® Light


3-4 mesiace, na začiatku sú potrebné 2-3 opakované ošetrenia


Dermalstyle® Regular

Obsahuje zosieťovanú kyselinu hyalurónovú, ktorá sa vpichuje sa do strednej až hlbokej vrstvy pokožky na korekciu stredne výrazných až výrazných tvárových vrások a záhybov. Odporúča sa na všetky oblasti tváre, kde vrásky nie sú príliš výrazné.


Oblasti aplikácie

 • nasolabiálne vrásky
 • vrásky na glabelle
 • marionetové línie
 • a iné…

Trvácnosť kyseliny hyalurónovej Dermalstyle® Regular:

6 – 9 mesiacov


Dermalstyle® Forte

pozostáva zo zosieťovanej kyseliny hyalurónovej. Dermalstyle® Forte používame korekciu hlbších vrások a záhybov. Podáva sa injekčne a do hlbšej vrstvy pokožky ako pri produkte Dermastyle® Regular.


Oblasti aplikácie:


 • nasolabiálne záhyby
 • marionetové línie
 • nos
 • a iné…

Trvácnosť kyseliny hyalurónovej Dermalstyle® Forte:

8 – 12 mes


Dermalstyle® Forte lidocaine

Dermalstyle® Forte lidocaine je rovnaký produkt, ako Dermastyle® Forte, avšak doplnený o lidokaín (0,3%). Lidocain slúži na lokálne umŕtvenie miesta aplikácie.

Oblasti aplikácie:


 • marionetové línie
 • nasolabiálne záhyby
 • tvár, brada a nos

Trvácnosť kyseliny hyalurónovej Dermalstyle® Forte lidocain:


8 – 12 mes.


Dermalstyle® Smile lidocaine

Obsahuje špeciálnu zosieťovanú kyselinu hyalurónovú a lidokaín (asi 0,3% zloženia). Dermalstyle® Smile Lidocaine je exkluzívne, inovatívne gélové zloženie na ošetrenie citlivej oblasti okolo pier. Ide o špeciálny injekčný, biologicky odbúrateľný gél na zväčšenie, remodeláciu kontúr a na korekciu pier.


Oblasť aplikácie:


 • pery

Trvácnosť aplikácie kyseliny hyalurónovej Dermalstyle® Smile Lidocaine:

6 – 9 mesiacov


Ako často treba aplikácie opakovať?

 Výsledky aplikácie a životnosť sa nám z praxe líšia od pacienta k pacientovi a sú ovplyvnené vekom pacienta a individuálnymi vlastnosťami pokožky pacienta.

Pri použití na korekciu línií, vrások a priehlbín na tvári vydržia výplne kyseliny hyalurónovej v priemere 12 až 18 mesiacov. Keď sa injekčne podajú veľké objemy na zväčšenie líca alebo vytvarovanie čeľuste, korekcie môžu vydržať až 24 mesiacov.

Naopak, zväčšenie pier pomocou výplní trvá šesť až deväť mesiacov. 


Vo všeobecnosti možno povedať, že korekcie pier zväčša vydržia minimálne 6 mesiacov, no korekcie napríklad v nasolabiálnych záhyboch vydržia od 9-12 mesiacov.


Po tejto dobe sa začne účinok zmenšovať. Aby sa zachovali výsledky s výplňami na pery s kyselinou hyalurónovou, je potrebné ošetrenie opakovať v pravidelných intervaloch. 

Na aké korekcie sa používa kyselina hyalurónová?

Výplne kyseliny hyalurónovej sú pomerne všestranné a možno ich efektívne použiť na dosiahnutie rôznych cieľov v rôznych oblastiach tváre a tela.


 • Odstránenie vrások
 • Vyhladenie nasolabiálnych záhybov
 • Vyhladenie marionetových línií
 • Úprava pier a ich kontúr
 • Vyhľadenie jemných vrások okolo úst
 • Vyhľadenie vrások okolo očí
 • Zväčšenie líc
 • Korekcie ušných lalôčikov

Pre koho nie je kyselina hyalurónová vhodná? 

Kyselina hyalurónová sa neodporúča pacientom, ktorí majú:

 • Aktívnu herpetickú infekciu tváre alebo úst
 • Infekciu v ošetrovanej oblasti
 • Neliečenú cukrovku
 • Problémy so zrážaním krvi
 • Alergiu na akúkoľvek zo zložiek injekčnej kyseliny hyalurónovej
 • Či ženy, ktoré sú tehotné alebo dojčia

Je aplikácia injekčnej kyseliny hyalurónovej bolestivá?

Aplikácia kyseliny hyalurónová je takmer bezbolestná procedúra. Na zlepšenie komfortu pacienta používame preparáty, ktoré obsahujú Mesocain. Pacient cíti mierne pichnutie – podobné bodnutiu včely. Kyselina hyalurónová je pri správnom používaní BEZPEČNÁ. Zriedkavo môže spôsobiť alergické reakcie.


Aké produkty používame pri aplikáciách?

 Pre naších pacientov chceme len to najlepšie, preto používame len originálne, kvalitné produkty značiek ako Juvederm, Dermastyle a Restylane.


Aký výsledok môžem očakávať?

Vraví sa: „Lepšie raz vidieť, ako sto krát počuť.“ Pozrite sa preto na jednu z naších pacientiek, ktorej sme kyselinu hyalurónovú nedávno aplikovali.

vrásky pred úpravou kyselinou hyalurónovou
po úprave kyseliny hyalurónovej

1 názor na “Kyselina hyalurónová – čo je to a ako sa používa?”

 1. Tiež som u pani doktorky absolvovala ošetrenie kyselinou hyalurónovou – môžem vrelo odporučiť! Veľmi príjemné vystupovanie, a úžasný výsledok, ktorý sa nedá porovnať s lacnými náhradami, ktoré som skúšala predtým u konkurencie.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Nákupný košík
sk_SKSlovak